Co przyciąga talenty? Sekretem jest elastyczność

Co przyciąga talenty? Sekretem jest elastyczność

13 Sierpień 2024

Prawie co trzeci pracownik chciałby pracować 4 zamiast 5 dni w tygodniu, wśród młodszych pokoleń liczba zwolenników rozwiązania tylko wzrasta. Aż 75% zatrudnionych chciałoby wykonywać swoje obowiązki zdalnie w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Jaki będzie wynik dodawania tych liczb? Pracownicy oczekują elastyczności!

Adaptacyjność w organizacji pracy staje się nieodzownym elementem strategii każdej nowoczesnej firmy. Coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę, że sztywne godziny pracy i tradycyjne modele zatrudnienia nie zawsze odpowiadają potrzebom ich zespołów. Pracownicy poszukują równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a także możliwości, które pozwolą im lepiej zarządzać swoim czasem i obowiązkami. W tym artykule przyglądamy się pięciu elastycznym rozwiązaniom w organizacjach.

Eksperyment ze skróconym tygodniem pracy

Spędzamy w pracy lwią część czasu, ale czy to konieczne? Skrócenie tygodnia pracy z pięciu do czterech dni jest coraz częściej dyskutowanym tematem w kontekście elastycznych form zatrudnienia. I budzącym wiele kontrowersji! Jednak podobnie sceptycznie reagowano w przeszłości na postulat wolnych sobót, a obecnie bierzemy je za pewnik. Niektóre firmy już nawet pilotażowo wprowadzają to rozwiązanie.

Jako alternatywę dla krótszego tygodnia pracy proponuje się zmniejszenie dziennego „etatowego” wymiaru godzin z ośmiu do sześciu. Przy czym pracownicy wolą krótszy tydzień: deklaruje to 68% respondentów badania przeprowadzonego przez ClickMeeting.

Krótsza praca nie oznacza spadku produktywności, nie sposób też pracować osiem godzin na pełnych obrotach. O korzyściach ze skrócenia czasu pracy przekonała się firma Rise360, która wdrożyła sześciogodzinny etat po przeprowadzeniu audytu organizacji pracy. Okazało się, że mimo dwóch godzin mniej w pracy, pracownik wykonywał 48 minut realnych działań więcej. Zauważono też wzrost zadowolenia i motywacji.

Sukcesja: od work-life balance do work-life integration i pracy zadaniowej

Ustawodawstwo nie nadąża za trendami. Dopiero co uregulowano kwestie work-life balance, a prym zaczyna wieść work-life integration. W tym podejściu granice między pracą a życiem prywatnym są bardziej płynne, co pozwala na lepsze dopasowanie obowiązków zawodowych do codziennych potrzeb pracowników. Zwrot ku integracji wzmógł okres pandemii, gdy praca z domu sprawiała, że z łatwością odrywaliśmy się od obowiązków na rzecz spraw prywatnych.

Przykładowo, work-life integration to późniejsze rozpoczęcie pracy na rzecz porannego treningu czy odprowadzenia dzieci do szkołu. Nie oznacza to, że taki pracownik robi mniej lub pracuje krócej – po prostu dostosowuje swój harmonogram tak, aby był w nim czas na obowiązki zawodowe, sprawy prywatne i hobby bez ewidencjonowania czasu pracy. Nacisk kładzie się tu nie na to, kiedy wykonuje się pracę, ale na dostarczanie zadań i wyniki. Taki model to praca zadaniowa. W tym systemie pracownika rozlicza się nie z czasu poświęconego na pracę, ale zadań do wykonania.

Praca zdalna i hybrydowa a nakaz powrotu do biur

Na początku tego roku (w kontekście newsów to już prehistoria) powstał duży szum wokół polityki personalnej firmy Dell wymuszającej na pracownikach powrót do biura. Absolutnie nie po prośbie: deklarowano wstrzymywanie awansów dla zdalnych pracowników i dodanie odpowiednich wpisów w ich aktach. Awanse miały zależeć nie od zdolności, ale od zdalności. Ta historia ma ciąg dalszy: pracownicy nie chcą wracać pomimo gróźb. Stawiają opór i przekonują, że i tak pracują w zespołach rozproszonych w biurach rozsianych po całych Stanach Zjednoczonych. Fizyczny powrót do biura jest w ich odczuciu pozbawiony sensu.

Nakaz powrotu do biur przypomina próby zawracania kijem Wisły. Praca zdalna, kiedyś domena cyfrowych nomadów na freelansie, weszła do mainstreamu. Pandemia zrewolucjonizowała podejście do pracy spoza biura. Okazało się, że logistyka nie jest aż tak skomplikowana, a pracownicy mogą być równie, jeśli nie bardziej produktywni, pracując z domu.

Pojawianie się w siedzibie i bezpośredni kontakt ze współpracownikami również mają niezaprzeczalne zalety. Z tego powodu wiele organizacji decyduje się na opcję 50/50: modele hybrydowe, które łączą home office z obecnością w biurze. Pracownicy doceniają elastyczność i możliwość wyboru, co przekłada się na ich większe zaangażowanie.

Workation: praca z dowolnej lokalizacji

Całoroczny urlop? Wbrew pozorom brzmi jak sielanka tylko dla wąskiej grupy osób. Większość z nas widzi wielką wartość w pracy, nadaje ona naszemu życiu sens, pozwala nawiązywać relacje i… sprawia, że odpoczynek smakuje tak dobrze! Co innego przebywanie w tradycyjnie wakacyjnych miejscach i niecodziennych okolicznościach przyrody.

Świadczy o tym rosnąca popularność łączenia pracy z urlopem, czyli workation. Pracownicy mają możliwość wykonywania swoich obowiązków zawodowych z dowolnego miejsca na świecie, co sprzyja kreatywności i motywacji. Firmy, które oferują taką możliwość, zyskują przewagę konkurencyjną, przyciągając pracowników ceniących wolność i swobodę.

Co jest w kontekście workation ważne dla firm? Organizacja tego przedsięwzięcia tak, aby odbyło się zgodnie z przepisami prawa pracy i prawa podatkowego. Workation jako świadczenie pracownicze to wciąż jeszcze terra incognita, jednak pracownicy przecierają szlaki i badają ten obszar. A wraz z ich eksploracją przybywa sprawdzonych rozwiązań!

Poszukiwany! Benefit zapewniający swobodę wyboru

Elastyczność jest też ważna również w kontekście oferowanych w firmie benefitów. Skuteczna polityka benefitowa nie nie powinna polegać na narzucaniu określonych rozwiązań, tylko na dawaniu możliwości samodzielnego wyboru. Przykładem praktycznego świadczenia zapewniającego swobodę wyboru jest karta na lunch Pluxee Lunch. To nie tylko elastyczny produkt, z którego można skorzystać w ulubionych punktach, zarówno stacjonarnie, jak i online, lecz także realnie wspierający budżet i zdrowie pracowników. wzmacnia też motywację i poziom zadowolenia z pracy dzięki codziennej porcji przyjemności z jedzenia!

Elastyczność w organizacji pracy to nie tylko moda, ale konieczność w dzisiejszym świecie. Firmy, które potrafią dostosować swoje podejście do potrzeb pracowników, zyskują na zaangażowaniu i lojalności zespołu. Elastyczne formy organizacji pracy nie tylko poprawiają efektywność, ale także wspierają zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników. Dostosowanie się do nowych trendów może być kluczem do sukcesu w przyciąganiu i zatrzymywaniu najlepszych talentów.

Wejdź na stronę Pluxee i sprawdź nasze elastyczne rozwiązania!